Enligt bosättningslagen ska alla kommuner hjälpa till att eftersträva en proportionell fördelning av flyktingmottagandet i Sverige. Ulricehamns kommun ska totalt ta emot 25 flyktingar nästa år – sex personer var bestämt sedan innan och ytterligare 19 personer har tillkommit efter att Göteborgs Stad bett om hjälp via ett öppet brev till kommunerna.
– Jag förstår att storstäder har svårare med boende till exempel, då kan vi mindre kommuner hjälpa till, säger Wiktor Öberg (M).
Har ni fått någon kritik angående detta?
– Gladeligen har vi inte fått någon kritik. Man ser nyttan och att vi kan hantera detta på ett bra sätt, säger Wiktor Öberg.
Staden vill växa
Ulricehamns kommun ser positivt på att ta emot fler flyktingar eftersom staden vill växa.
– Vi har 3500 bolag i Ulricehamn och i princip alla skriker efter mer arbetskraft, och då måste vi se till att vi får ett inflöde av ny arbetskraft.