Göteborgs Hamn har sedan länge varit Volvo Cars huvudsakliga exporthamn. Nu står det klart att Volvo Cars väljer hemmahamnen även för exporten till Finland, Ryssland och Kina, bilar som tidigare exporterats via Wallhamn på Tjörn.
— Vi är Sveriges största exporthamn för bilar och har med denna affär befäst denna roll ytterligare. Det är särskilt roligt att Volvo väljer att fortsätta satsa på sin hemmahamn, säger Claes Sundmark, försäljningschef, Göteborgs Hamn AB i ett pressmeddelande.
Volvobilarna kommer att exporteras via bilterminalen i Göteborgs Hamn, Logent Ports & Terminals. För ändamålet startas en helt ny fartygslinje från terminalen.
Förra året importerades och exporterades 166 000 bilar via Göteborgs Hamn. Det är en ökning med två procent jämfört med 2013.