Biografen i Åmsele får nytt liv

Uppdaterad
Publicerad

Hur många gubbar krävs det för att visa bio i Åmsele? Just nu åtta stycken för att sätta upp den splitter nya bioduken.

Senare under våren kommer också en ny digital projektor.

Nu hoppas Folkets husföreningen på en stor biopremiär någon gång till hösten.

– Då måste vi ta hit några kändisar, säger Gösta Widell i Åmsele.

Han ser gärna en någon ny stor svensk film premiärföreställningen.

– Det skulle vara toppen, plus att man kunde kanske få dit någon regisör eller skådespelare i filmen, säger Gösta Widell i Åmsele.

Han och sju andra spenderade tisdagskvällen med att sätta upp den nya bioduken. Sen ska några få gå utbildning på den digitala tekniken. Eventuellt kan det bli någon smygpremiär av en film redan under sommmaren.

Bidrag till digitalbio har man fått från Filminstitutet.

Bio har visats i Åmsele minst sedan 30-talet, och sedan 50-talet på Folkets Hus. Idag är det den enda biografen som visar film i Vindelns kommun. Det innebär också att bion lockar publik från hela resten av kommunen.

Patrik Samuelsson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.