Såhär ligger bogserbåten med kraftig slagsida utanför Norrbyskär. Foto: Kustbevakningen

Fartyg gick på grund utanför Norrbyskär – utredning pekar på bristande säkerhet

Publicerad

Ett bogseringsfartyg gick på grund utanför Norrbyskär i februari förra året. Besättningen fick överge fartyget och totalt läckte en kubikmeter diesel ut i havet.

Statens haverikommission pekar på bristande säkerhetsarbete – men rederiet slår i från sig kritiken.

– Grundet var inte utmärkt på sjökortet, säger Thomas Ekstrand, rederiets ägare.

Den 12 februari 2024 gick det 28 meter långa bogserfartyget på grund utanför Norrbyskär, Västerbottens län.

Ingen person skadades vid olyckan men besättningen tvingades överge fartyget som totalförstördes.

– Det har inneburit hemskt stora kostnader och fördyrande av verksamheten, säger Thomas Ekstrand, rederiets ägare.

Rederiet: Inte dålig säkerhetskultur

Statens haverikommission har utrett händelsen och i deras rapport menar de att det var bristande säkerhetsmarginaler, att rederiet inte hade rätt information om djupet samt att säkerhetskulturen på bolaget brustit.

– Jag delar inte bilden att vi har dålig säkerhetskultur. Det här grundet var inte utmärkt på sjökortet, säger Thomas Ekstrand.

Enligt honom hade inte sjökortet uppdaterats sedan i början av 1900-talet. Efter olyckan ska det ha ritats om och då har grundet tagits med.

– Vi har ett systematisk arbetsmiljöarbetet på alla våra båtar men vi måste kunna lita på att vi får rätt information på sjökorten, säger Thomas Ekstrand.

I rapporten framgår det också att en kubikmeter diesel läckte ut i havet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.