Stefan Jansson har samordnat ett upprop mot EU:s förda politik kring användningen av transgena växter. Foto: Umeå universitet/TT

”GMO-växter måste användas”

Uppdaterad
Publicerad

Ett 20-tal av Europas ledande växtforskare har gått samman i ett upprop mot rådande syn på växtforskningen. Om inte stora förändringar görs kommer Europa förlora sin ledande position.

Forskarna menar också att godkännandet av så kallade transgena växter fördröjts, och därmed förstört möjligheterna att ta itu med stora samhällsutmaningar. Konkurrensen har också minskat som en följd av det, och ökat de stora företagens dominans inom utsädes- och jordbrukskemikalie-området.

– Det finns en enorm frustration bland växtforskare. Politiker på EU-nivå pratar med kluven tunga, när man säger att forskning för ett hållbart samhälle behövs, men agerar tvärt om, säger Stefan Jansson, professor i växters cell- och molekylärbiologi vid Umeå universitet.

Ska baseras på vetenskap

Forskarna efterlyser en genomgripande revidering av regleringen för genmodifierade grödor, och att den ska baseras på vetenskapliga principer för riskbedömning, i stället för som i dag på politik.

– Forskarna har länge varit eniga om att det inte finns större risker med genmodifierade grödor än med annan växtförädling. Det är utrett, säger Stefan Jansson.

Bland dem som undertecknat uppropet återfinns världsledande forskare från Tyskland, Schweiz, Storbritannien, Österrike, Nederländerna, Belgien och Sverige.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.