Politikerna i hälso- och sjukvårdsnämnden har beslutat att gå vidare och utreda en rad sparförslag, bland annat om att dra ner på akutvårdsplatserna på sjukstugorna i inlandet.
– Det är inget vi gör för att det är bra, utan för att vi har dålig ekonomi, säger Eva Arvidsson (V) i hälso- och sjukvårdsnämnden.
Men några sparförslag har också skrotats. Bland annat att dra ner på antalet ST-tjänster för läkare och att dra ner på lönetillägg för sjuksköterskor och undersköterskor som jobbar med dygnet-runt verksamhet.
De planerade sparförslagen ligger på totalt 238 miljoner kronor, varav 157 miljoner finns på listan för politiskt beslut. De övriga besparingarna kan tjänstemän besluta om.
Regionens sparförslag – som utreds vidare
• Öka antalet underställda medarbetare per chef (besparing på ca 3 miljoner kr) – ska utredas
• Restriktivitet gällande ersättningsrekrytering (besparing på ca 80 miljoner kr) – ska utredas
• Årlig temporär stängning av Lycksele BB under 11 veckor (besparing på ca 4 miljoner kr) – ska utredas
• Översyn utbud och samordningsvinster vid hälsocentralerna (40 miljoner kr) – ska utredas
• Primärvårdsjouren stängs i Umeå och Skellefteå (5 miljoner) – ska utredas
• Akutvårdsplatserna vid sjukstugor i Södra Lappland, samordna till 3 av 7 sjukstugor (20 miljoner kr) – ska utredas
• Pausa friskvårdstimmen (5 miljoner) – förslag skickat till regionstyrelsen, ska i så fall gälla alla i regionen inte bara sjukvårdens personal
Källa: Region Västerbotten