Vad gör de här kända västerbottningarna under älgjakten? Foto: Scanpix/montage

Kända västerbottningar jagar inte

Uppdaterad
Publicerad

Flera kända västerbottningar jagar inte – men vad gör de istället?

Västerbotten är det län i Sverige där det skjuts flest älgar – 15 000 ska skjutas i år. 12 000 älgjägare delar upplevelsen av jakten.

Men det här innebär att det stora flertalet Västerbottningar, närmare bestämt ungefär 200 000 personer, inte jagar.

Istället för jakt

Viktigt för gemenskapen

Ändå använder nästan 4 av 10 hushåll i Umeå älgkött regelbundet och forskning visar att förståelsen för jakt, fiske och skogbruk i norra delarna av landet har ökat tack vare att det kommer något nyttigt från jakten.

– Vår slutsats är att även om västerbottningen inte bor ute på landsbygden utan mest i städerna så har man fortfarande stor koppling till djur och natur, säger Göran Ericsson som forskar om jakten på Sveriges Lantbruksuniversitet.

Jakten är alltså något som binder oss samman och som knyter oss till vårt ursprung och närmare djur och natur.

Istället för jakt

Det här måste ju rimligtvis vara något som även de 200 000 västerbottningar som inte jagar är i behov av.

Därför frågar vi oss, vad gör västerbottningar istället för att jaga? Vi ringde runt till ett antal kända västerbottningar för att höra vad de gör. Svaren ser du i listan här till höger.

Vad gör du istället för att jaga? maila vbnytt@svt.se eller twittra #iställetförjakt

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Istället för jakt

Mer i ämnet