Misstänks ha mördat sin far – åklagaren yrkar på livstid

Uppdaterad
Publicerad

En man i 30-års åldern står åtalad misstänkt för att ha mördat sin far. Rättegången pågår under veckan på Skellefteå tingsrätt.

Åklagaren Axel Holmberg yrkar på livstids fängelse. 33–åringens försvarare Jens Nyström anser att hans klient ska dömas för dråp och i så fall till 9 års fängelse. Om rätten dömer till mord bör han dömas till fängelse i 11 år.

Våldsdrama i Norsjö

Polisen hittade knark för nära en miljon kronor vid mordplatsen. Åklagaren anser att det grova narkotikabrottet bör utgöra ett år.

Den misstänkte nekar till brottet och hävdar att han knivhögg sin far i nödvärn. Dom meddelas den 10 november.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Våldsdrama i Norsjö

Mer i ämnet