Polisavspärrning med rimfrost omger ett område bland vinterträden. I bakgrunden syns ett hus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Här, på en adress i Lycksele, har polisen hittat flera farliga explosiva varor och vapen. en man misstänks för flera grova brott. Foto: SVT

Polisen fann sprängmedel – man i Lycksele misstänks ha planerat våldsdåd

Uppdaterad
Publicerad

En man i Lycksele har anhållits, misstänkt för flera grova brott. Han ska bland annat ha förvarat explosiva varor i sin bostad och förberett ett våldsdåd.

Det var när Lyckselepolisen bistod en annan myndighet i ett handräckningsärende som den misstänkta brottsligheten upptäcktes.

I mannens bostad påträffades föremål som innebär att han nu misstänks för brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse och vapenbrott.

– När vi åkte till platsen fanns inga konkreta brottsmisstankar. De uppstod när vi påträffade de här föremålen, säger Marcus Danielsson, chef vid polisens rotel för grova brott i Västerbotten.

Ingen konkret brottsplan

Han uppger att det är fynden i sig som ligger till grund för polisens misstankar att mannen planerade ett våldsdåd.

– Misstankarna bygger i nuläget helt och hållet på hur föremålen påträffades och hur de har förvarats. Det finns inget annat konkret som tyder på någon form av brottsplan, säger Marcus Danielsson och tillägger att den bedömningen kan komma att förändras.

Det har förekommit uppgifter att ingripandet i Lycksele var ett led i polisens arbete med att kartlägga personer som befaras vara kapabla att begå våldsdåd, och som kan ha fallit mellan myndigheternas stolar. Kartläggningen görs efter massmordet i Örebro.

Utesluter inte koppling till Örebrofallet

– Det kan jag varken bekräfta eller kommentera, jag var inte med i inledningsskedet. Men jag finner det inte uteslutet att det är en del av polisens agerande mot den problembild som har aktualiserats i närtid, säger Marcus Danielsson.

Åklagare Tove Larsson känner inte till någon koppling mellan Lyckseleärendet och polisens kartläggning efter händelserna i Örebro.

Advokaten Mikael Stenman har förordnats som offentlig försvarare . Han har haft en kort telefonkontakt med mannen men vet i nuläget inte mycket om ärendet.

– Det ska hållas ett förhör på onsdag, säger Mikael Stenman.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.