– Det är en beklaglig situation som uppstått och väldigt tråkigt att personalen inte känt sig delaktiga. Det finns saker att åtgärda kring arbetssätt och rutiner, säger Isabell Zemrén, områdeschef för närsjukvård södra Lappland.
Den tillfälliga stängningen gäller fram tills i höst då två akutvårdsplatser kan öppnas i de nya lokalerna på Bergvattengården.
Mellan klockan 17.00 och 08.00 på vardagar samt under helger, hänvisas patienter med mer akuta behov till sjukstugorna i Vilhelmina och Åsele.
– Jag vill verkligen betona att det här är en tillfällig stängning som beror på det besvärliga bemanningsläget, det finns ingen koppling till den pågående översynen av akutvårdsplatser på sjukstugorna i södra Lappland och de besparingsförslag som hälso- och sjukvårdsnämnden bereder, säger Isabell Zemrén.
Chefen: ”Stor respekt för att detta väcker oro”
Zemrén betonar även att sjukstugan fortsatt är öppen under ordinarie tider och att man vid akuta fall hänvisar till 112.
– Jag har stor respekt för att detta väcker oro bland Doroteabor och medarbetare, men detta är ingen ny situation. Vi har stängt akutplatserna tidigare och jag känner ingen oro för att vi inte ska kunna hantera detta, säger Isabell Zemrén, områdeschef för närsjukvård södra Lappland.
Under hösten 2024 inleddes ett test för utökat samarbete mellan kommunen och regionen kring sköterskebemanning under nattetid. Men vissa medarbetare kände oro, var missnöjda med processen och att de inte upplevt tillräcklig grad av delaktighet. Ett par medarbetare sade också upp sig från sina tjänster i protest mot förändringen.