Finska Yle rapporterar att den finske riksdagsledamoten Joakim Strand (Svenska folkpartiet i Finland) mailade det finska social- och hälsovårdsministeriet efter båtolyckan i Kvarken om vikten av en räddningshelikopter med möjlighet till yträddning.
– Jag fick ett långt och svagt positivt svar i morse. Turen i oturen med sådana här olyckor är att de öppnar ögonen för tjänstemän i Helsingfors, säger Joakim Strand till Yle.
Den finske politikern menar att industrierna i området, flygtrafiken och färjetrafiken alla bidrar till en viss risk för storolyckor.
– Därför är det rimligt och skäligt att man stationerar en helikopter här, säger Strand.
”Kunde lika bra ha varit på ett annat uppdrag”
Joakim Strand är glad att räddningshelikoptern från Umeå kunde anlända så snabbt, men menar att österbottningarna inte ska behöva räkna med hjälp från Sverige.
– Det är ett utmärkt exempel på en samverkan över Kvarken. Men vi kan inte outsourca säkerheten till Sverige. Helikoptern kunde lika bra ha varit på ett annat uppdrag.