Det här var Sveriges Radios P4 Västernorrland först med att berätta.
De tre hotbreven som kom in i förra veckan ledde till att regionfullmäktigemötet där Sollefteå sjukhus framtid skulle avgöras hastigt fick avbrytas.
Breven var adresserade till ”chefen Sollefteå sjukhus”, ”chefen Region Västernorrland” och ”chefen Västernorrland”, men hade exakt samma innehåll och gick ut på att det skulle bli allvarliga konsekvenser om ”fel beslut” fattades av fullmäktige i sjukhusfrågan.
– Med tanke på hur breven är adresserade är det svårt att exakt kunna slå fast vilka personer det här riktar sig mot. Det är också olika från person till person hur man upplever det här, om man känner sig hotad för egen del eller om man inte gör det, säger Henrik Lassfolk till SVT.
Inget samband
Skulle de kunna vara skickade av den kommunpolitiker som dödshotade regionpolitikern Roger Johansson i helgen?
– Nej, det finns inget som tyder på det, baserat på hur de olika meddelandena är utformade och hur brevskrivaren uttrycker sig.
Breven är nu hos Nationellt forensiskt centrum (NFC) för analys, bland annat av eventuella fingeravtryck och dna-spår. När resultatet kommer är ännu oklart.
Däremot är polisutredningen om ofredande kring en Facebook-kommentar – där skribenten ansåg att masskjutningen i Örebro skulle ha gjort större nytta i regionstyrelsen i Västernorrland – nedlagd, bekräftar Henrik Lassfolk.
– Även om kommentaren kan anses vara olämplig är den inte olaglig.