Kicki Strand, kommunikationschef på Mittuniversitetet. Foto: Sara Carlzén SVT

Rekordmånga har sökt utbildning vid Mittuniversitetet i höst

Uppdaterad
Publicerad

Drygt 43 000 personer. Så många har sökt studier vid Mittuniversitetet inför hösten. En siffra som är högre än någonsin.

– Det är en kombination mellan att vi är mer attraktiva och att det finns en pandemieffekt, säger Kicki Strand, kommunikationschef på Mittuniversitetet.

Nu har de allra flesta som kommit in på en utbildning vid Mittuniversitetet i höst fått sina besked. Och antalet som har sökt är högre än någonsin. Redan i fjol noterade Mittuniversitetet en rekordsiffra med drygt 41 000 sökande.

I år är siffran 43 623 personer.

Hör Mittuniversitetets kommunikationschef Kicki Strand berätta om de rekordhöga ansökningssiffrorna i videon ovan.

De fem mest sökta programmen vid Mittuniversitetet hösten 2021

1. Beteendevetenskapligt program

2. Webbutveckling

3. Psykologprogrammet

4. Informatik med inriktning systemutveckling

5. Programmet för psykisk hälsa/ohälsa, särskilt komplicerad problematik

Källa: Mittuniversitetet

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.