Ett stort ljushjärta tändes för Ukraina.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Under lördagen hölls en ljusmanifestation i Västerås. Ett stort ljushjärta tändes på Mälaren för Ukraina, se bilderna i klippet. Foto: Bo Lundvang

Ett ljushjärta på Mälaren för Ukraina: ”Visa att vi bryr oss”

Publicerad

På måndag är det tre år sedan Ryssland invaderade Ukraina. Under lördagen hölls en ljusmanifestation i Västerås. Ett stort hjärta tändes på Mälaren.

Det är andra året i rad som föreningen Västerås för Ukraina arrangerar en ljuspromenad längst Mälaren. Syftet är att visa stöd och samla in pengar till Ukraina.

– Det är vårt land som är beroende av Ukraina. Så länge Ukraina står emot den fiende de har då skyddar de oss så för oss att hjälpa till är oerhört viktigt, säger Tomas Wistrand från föreningen.

Kriget i Ukraina

Västeråsarna Carina Andersson och Ulf Andersson var på plats.

– Det är viktigt att stödja Ukrainas sak i det här kriget som pågår, säger Ulf.

– En person kan inte göra allting men alla kan göra någonting och det här är perfekt för oss. Att visa att vi bryr oss, säger Carina.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Kriget i Ukraina

Mer i ämnet