Västerås BK30:s ordförande Markus Lindgren säger, efter att ha tittat på klipp från turneringen i Barcelona, att det är verksamhet som ligger långtifrån traditionell svensk föreningsverksamhet.
– Det utmanar hela den svenska föreningsmodellen. Den här typen av verksamhet handlar mer om att ett företag hittar kunder där familjer betalar dyra pengar för att skicka sina barn på den här typen av verksamheter.
Men har de inte rätt att lägga extra pengar om de vill att deras barn ska få spela mot storklubbar utomlands?
– Rätt och rätt, det är ett företag som tillhandahåller den här tjänsten. Nu är det inte särskilt omfattande, men vem vet hur det ser ut i framtiden. Det kanske blir att idrotten blir mindre tillgänglig för unga människor när kostnaderna sticker iväg, säger Markus Lindgren.
”Det finns gott om morötter i Sverige”. I klippet berättar ungdomstränaren Ola varför han inte tror på konceptet med privata fotbollsresor för barn.
Karwan ordnar elitresor för unga fotbollstalanger: ”Mäts mot de bästa”