Maria Wennberg

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det kanske blev tre till fyra förlorade månader”. Hör Maria Wennbergs, 23, berätta om sina minnen och lärdomar från när pandemin tvingade henne att studera hemifrån i Västerås. Foto: Privat/Caroline Slotte/SVT

Maria, 23, tog studenten på distans – så minns hon pandemiåren

Publicerad

För fem år sedan kom första fallen av covid-19 till Västmanland. I samma veva började flera skolor införa distansundervisning. Maria Wennberg var en av tusentals elever som fick ta studenten på distans.

När pandemin tog ett grepp om världen var det många som ställde om till distansarbete eller distansstudier, för att förhindra att viruset skulle spridas vidare.

Maria Wennberg, 23, var i slutskedet av sina studier på Rudbeckianska gymnasiet när hon och hennes klasskamrater började få sin undervisning på distans istället.

Coronaviruset i Västmanland

Lockdown i England

Hon hann även med att uppleva en brittisk lockdown när hon var i London i ett år. Där kände hon av konsekvenserna.

– Man fick inte umgås med så många utöver de man bodde med. Där hade man lärt känna helt andra personer och kunnat upptäcka mer annars.

”Svårt att träffa kompisar”

När hon flyttade hem och började på universitetet blev det också till en början över datorskärmen.

– Vilket gjorde att det var typ lite svårare att träffa kompisar och sånt i klassen och lära känna folk på universitetet. Vilket är tråkigt när man flyttar till en helt ny stad, säger hon fem år senare, passande nog över ett videosamtal.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Västmanland

Mer i ämnet