Råttorna ska dödas med spjut

Uppdaterad
Publicerad

En ny spjutråttfälla kan komma att ersätta råttgiftet i landets kommunala brunnar. Just nu testas fällorna i Västerås.

– Det sitter två sensorer i fällan och när de känner av råttan slår 14 spjut ner i den, så att den dör omedelbart, säger Per Lönnberg, skadedjurstekniker.

Under 45 sekunder hålls spjuten nere, allt för försäkra sig om att råttan verkligen har dött. Sedan sköljer vattnet bort råttan.

– Det är miljömässigt mycket bättre. Vi släpper inte ut några gifter och vi får bättre kontroll på hur stort beståndet är, säger Bert Jättne, Anticimex.

Fällorna är tänkta att placeras i äldre avloppssystem där råttorna framförallt finns. Med den nya tekniken kan man även klargöra hur råttorna rör sig och var de finns.

Jens Larsson

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.