Trio i bil körde på man – åtalas för mordförsök i Västerås

Uppdaterad
Publicerad

I början på december förra året ska tre män i Västerås ha kört på en man med personbil och sedan misshandlat honom. Nu åtalas männen för mordförsök.

De som åtalas för mordförsöket är en 55-årig man och två män i 35-årsåldern. De tre männen ska ha kört på offret i en hastighet på omkring 25km/h och sedan misshandlat honom med sparkar och slag med kofot. Enligt åtalet var det endast tillfälliga omständigheter som gjorde att brottet inte fullbordades.

Mannen som utsattes är i 40-årsåldern och är själv åtalad i målet för att ha misshandlat en av de som utsatte honom för mordförsöket.

Fem personer står åtalade i målet

Ytterligare en person står åtalad i målet för medhjälp till mordförsök. Han ska ha befunnit sig i bilen och på platsen för misshandeln.

Alla fem åtalade nekar till brott.

Bevisningen består bland annat av förhör med tilltalade och vittnen samt bilder från övervakningskameror. En trafikforskare och en trafiksäkerhetsanalytiker har också använts för att bevisa att påkörning i den hastigheten är förenat med livsfara.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.