Person intervjuas utomhus i samband med firande av eid al-fitr på Arosvallen i Västerås.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Muslimer i Västerås höll eid-bön på Arosvallen tidig söndag morgon. Se de unga västeråsarnas glädje i videon. Foto: Liv Elgenklöw/SVT

Unga västeråsare firade eid på Arosvallen: ”Hur kul som helst”

Uppdaterad
Publicerad

Muslimska fastemånaden ramadan är över och nu firas eid al-fitr. På Arosvallen i Västerås samlades många för att be eid-bön tillsammans.

– Alltså jag känner mig så glad, säger Salma Hussein, 17.

SVT träffade unga västeråsare utanför Arosvallen där de precis hållit morgonbön för att fira eid al-fitr – slutet på den muslimska fastemånaden Ramadan.

Vad betyder det att träffas såhär?

– Det betyder mycket för gemenskapen för alla msulimer, inte bara i Sverige utan över hela världen, säger Mahad Abdiqadir Ali, 20.

Röster om ramadan – Hör de unga västeråsarnas känslor efter eid-bönen i videon.

Eid al-fitr

Eid al-fitr kan beskrivas som en av Islams största och viktigaste högtider och är därmed en viktig högtid för de många muslimerna i Sverige och Norden.

Eid al-fitr är en fest som avslutar den månadslånga fastan under ramadan. Under eid är mat, godsaker och familjen i centrum.

Högtiden eid al-fitr pågår under 3-4 dagar och i likhet med ramadan är tidpunkten på året starkt varierande.

Källa: Nordiska Museet

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.