Foto: Robert Gustavsson/SVT

VL-chaffören om de allt tommare bussarna: ”Bara dom som måste åka som åker”

Uppdaterad
Publicerad

Busschauffören Henric Jacobsson har tydligt märkt att passagerarna har minskat i antal den sista tiden. Själv är han inte särskilt orolig för att bli smittad, men uppskattar restriktionerna som införts av VL för att minska smittspridningen.

– Det är bra åtgärder så att det inte sprids så mycket, säger han.

Från och med den 18 mars och tills vidare kan du inte längre köpa biljett ombord på bussen eller sitta på platsen närmast föraren.

På Kollektivtrafikförvaltningen Region Västmanland avlöser mötena varandra nu och det handlar mest om att se till det finns det finns tillgänglig personal och att kollektivtrafiken och sjukresorna fortsätter att rulla.

– Ja vi tittar på bemanningen. Sannolikt kommer vi även att bli tvungna att reducera trafiken och lägga om linjer i framtiden. Vi har en beredskap rör olika händelser framåt, säger, Arne Andersson förvaltningsdirektör på kollektivtrafikförvaltningen Region Västmanland.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronaviruset i Västmanland

Mer i ämnet