EXPO

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Unity Expo ordnades på fyra platser samtidigt. Nyhetstecken besökte den i Stockholm. Foto: SVT Foto: SVT

Unity Expo – en mässa av och för teckenspråkiga

Uppdaterad
Publicerad

SIMA Folkhögskola ordnade mässan i fyra städer samtidigt. I Stockholm skedde det i samarbete med Stockholms Dövas Förening och ungdomsrådet SDUR. Vår reporter besökte mässan.

Syftet med Unity Expo är att lyfta fram tjänster, möjligheter och verksamheter för teckenspråkiga, och att skapa en gemensam mötesplats där inkludering står i fokus.

Teckenspråk, gemenskap och framtid möts

Unity Expo fungerar som lokala nätverksträffar för döva och teckenspråkiga. SIMA folkhögskola har fyra enheter; Stockholm, Örebro, Göteborg och Malmö/Lund. När de arrangerar Unity Expo sker det i samtliga enheter samtidigt. Gemenskap mellan orterna uppstod genom att man kopplade upp sina skärmar till varandra där besökarna kunde sitta och fika samtidigt som de kunde vinka till de andra i de olika enheterna. Vid underhållningen fanns en person på plats vid varje enhet, så att man sände live med alla fyra enheter uppkopplade.

Teckenspråksvärlden

Välbesökt arrangemang

Unity Expo var välbesökt i alla de fyra städerna. Många utställare var också på plats.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Teckenspråksvärlden

Mer i ämnet