Budgeten klubbad efter debatt med "utvisning"
Nu är Sametingets budget för 2025 beslutad. Efter en lång debatt med många inlägg och stundtals irriterad stämning, beslutade plenum att anta budgeten på totalt 69 221 000 kronor.
Samelandspartiet och Samerna reserverade sig mot beslutet för att man ansåg att budgetunderlaget var ofullständigt.
Ingen detaljkännedom
Frågorna till styrelsen var på både övergripande och på detaljnivå. Marianne Gråik, Samelandspartiet, ville veta varför det skilde så mycket som 750 000 kronor på lönekontot mellan pappersutskicket för någon vecka sedan och den digitala versionen.
– Det motsvarar en årslön för en medarbetare. Har ni upptäckt att det satt någon och jobbade någonstans? undrade hon.
Något svar på frågan fick hon aldrig. Styrelsordförande Håkan Jonsson sa att han inte hade den detaljkännedomen. En annan gissning från talarstolen var att det rörde sig om en uppräkning av kostnader.
Irriterad stämning
Det var stundtals en irriterad stämning mellan styrelsen och partiet Samerna, som undrade om Sametingets pengar används till att “köpa makt i karteller". Sametingets talman Daniel Lyngdorf Vinka avbröt till slut debatten för ett enskilt samtal med Samernas partigrupp.
Till slut antogs budgeten, där bland annat 17 878 000 kronor avsattes till samisk kultur, 135 915 000 kronor går till främjande av rennäringen och 8 000 000 går till samiskt språkcentrum.