Borgerliga lämnar försvarsberedningen

Uppdaterad
Publicerad

De borgerliga partierna lämnar försvarsberedningen. Detta besked lämnade M, KD, L och C på en gemensam presskonferens på fredagsförmiddagen.

Den avgörande orsaken var enligt de fyra partierna att Socialdemokraterna inte vill finansiera överenskommelsen.

– Vi kan inte ställa oss bakom något som riskerar Sveriges försvaroch säkerhet, säger Hans Wallmark, M:s utrikespolitisketalesperson.

Under eftermiddagen höll försvarsberedningen ett möte. Detta ”har inte tillfört något nytt”, enligt Wallmark.              

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.