USA:s försvarsminister Ash Carter bekäftade att det var Abd ar-Rahman Mustafa al-Qaduli, mer känd som Haji Imam, som USA:s styrkor dödade i veckan.
– Vi har dödat flera nyckelpersoner inom terrorgruppen IS den här veckan, sa USA:s försvarsminister Ash Carter på en presskonferens.
al-Qaduli har tidigare varit medlem i al-Qaida och agerade enligt Time som högerhand till terrorgruppens ledare Abu Musab al-Zarqawi. När Islamiska staten bildades av tidigare al-Qaida-medlemmen Abu Bakr al-Baghdadi följde al-Qaduli med och agerade där som ledare när al-Baghadadi var skadad.
”Systematiskt eliminerat IS kabinett”
Enligt International Business Times menade många att al-Qaduli var IS näste ledare eftersom han var en av terrorgruppens mest erfarna krigare.
Tidigare den här månaden gick amerikanska armén också ut med att en annan IS-ledare, Omar al-Shishani, mer känd som ”Tjetjenen Omar”, tros ha dödats i en flygräd i Syrien.
– Vi har systematiskt eliminerat IS kabinett, sa Ash Carter.
Skadat IS ekonomiskt
Han nämnde att han för några månader sen sagt att USA skulle slå ut IS ekonomiskt. al-Qaduli sågs som en del i det då han ansågs vara ”finansminister” för terrorgruppen. Ash Carter nämnde också att USA slagit ut IS möjligheter att betala ut löner till sina krigare genom att attackera byggnader där pengar förvarades.
Samtidigt som dödandet av de två männen ses som ett hårt slag mot IS medgav Ash Carter att de dödade ledarna kommer att ersättas och att kampen mot terrorgruppen fortsätter.