Besked om den populära appen Tiktoks framtid kan komma redan inom en månad, enligt Donald Trump. Foto: Damian Dovarganes/AP/TT

Beslut om Tiktok kan komma inom en månad

Publicerad

Ett besked om Tiktoks framtid kan komma inom 30 dagar. Det säger USA:s nytillträdde president under en frågestund, och tillägger att han för samtal med olika potentiella köpare till appen.

– Flera olika personer pratar med mig. Väldigt betydande människor, säger Donald Trump.

Han förnekar dock att han varit i kontakt med mjukvarubolaget Oracle, vilket det rapporterats om i amerikanska medier. Däremot finns det gott om andra intresserade, enligt Trump.

– Vi har ett stort intresse för det, och USA kommer att gynnas stort, sade han om en potentiell försäljning.

– Jag skulle bara göra det om det gynnade USA.

Tiktok hotas av nedstängning i USA om dess kinesiska moderbolag Bytedance inte hittar en amerikansk köpare. Under sin första dag som president gav Trump företaget en frist på 75 dagar för att hitta en lösning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.