Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Kursk

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se bilder från när Ryska specialstyrkor kryper genom gasledningen i en operation mot Ukrainas militär i Kursk-regionen. Foto: Telegram/Reuters

Kriget i Ukraina

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer håller under lördagen ett digitalt möte med ledare från 25 länder, däribland Sverige, om Ukraina.

Starmer håller möte: "Putin menar inte allvar"

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer håller under lördagen ett digitalt möte med ledare från 25 länder, däribland Sverige, om Ukraina.

Syftet med mötet är att uppmana världsledarna till "konkreta åtgärder" för att ge Ukraina ökat stöd och ett bättre utgångsläge inför eventuella samtal om vapenvila.

"Kremls fullständiga ignorerande av president Trumps förslag om eldupphör visar bara att Putin inte menar allvar med fred", säger Starmer i ett uttalande innan mötet.

Överblick

Markerad händelse
Statsminister Ulf Kristersson deltog i det digitala mötet från Ledningsregementet i Enköping. Foto: Sofia Lindbom.

Kristersson om mötet: Bred enighet

Statsminister Ulf Kristersson säger efter lördagens digitala Ukraina-möte att det finns en bred enighet för vägen framåt, som utgörs av några viktiga steg.

"Nu har Ukraina accepterat en överenskommelse för 30 dagars eldupphör, för att sedan kunna nå fram till hållbar fred. Nu ligger bollen hos Ryssland, som inte kan tillåtas försinka denna process eller ställa nya villkor på Ukraina" säger Ulf Kristersson i en kommentar till SVT.

Kristersson säger även att man ska stärka europeiska Natoländers eget försvar, samarbeta tätt inom EU med resten av Europa och fortsätta sanktionera mot Ryssland.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Starmer: Redo att skicka en "koalition av villiga"

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer sa efter lördagens digitala möte att en "koalition av villiga" västländer ska planera för att hjälpa till att säkra Ukraina "på land, till sjöss och i luften" om ett fredsavtal sluts med Ryssland.

– Vi kommer att bygga upp Ukrainas eget försvar och väpnade styrkor, och vara redo att rycka ut som en "koalition av villiga" i händelse av fredsavtal, sa Keir Starmer på presskonferensen efter mötet på lördagen.

Starmer sa även att man nu övergår i en "operativ fas" och att militärchefer ska träffas på torsdag nästa vecka för att planera inför en vapenvila.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Starmer: Förr eller senare måste Putin förhandla

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer höll en presskonferens efter det digitala möte som hölls under lördagen tillsammans med inbjudna ledare från 25 andra länder.

– Vi kommer inte att luta oss tillbaka och vänta på att Putin ska agera, sa premiärministern under presskonferensen.

Keir Starmer sa även att Vladimir Putin måste "komma till förhandlingsbordet förr eller senare".

Markerad händelse
65:e brigaden av Ukrainas militär under en övning i Zaporizjzja. Foto: 65:e brigadens presstjänst/EPA/TT

Volontärer från USA går med i ukrainska armén

"Jag kan inte bara se på när det händer längre", så säger den amerikanske volontären Ron till Kyiv Independent som gått med i den ukrainska armén.

Anledningen: Trumps skarpa politiska vändning mot Ukraina.

35-årige volontären uppger att när Trump tillträtt och så fort USA infört förbud mot militär hjälp och underrättelse kontaktade han ukrainska armén direkt.

"Jag är en patriot. Jag älskar mitt land. Men de människor som har ansvaret för det just nu förstör det som det borde stå för", säger Ron som är en av volontärerna tidningen pratat med.

Sedan Trump tillträdde har han lovat att snabbt avsluta kriget samt stoltserat med sin mycket nära relation med den ryske ledaren Putin.

Putin och Trump under G20-mötet i Japan 2019. Foto: Susan Walsh/AP/TT

Putins beröm till Trump: "Gör allt"

Vladimir Putin berömmer Donald Trump för att han "gör allt" för att förbättra relationerna mellan Washington och Moskva, skriver The Guardian.

Putins uttalande kommer som svar på Trumps tidigare inlägg på Truth Social där han skrivit att USA haft "mycket bra och produktiva samtal" med den ryske ledaren de senaste dagarna.

Putin kommenterade även Trumps vädjan om att rädda livet på "tusentals" ukrainare. Så länge som soldaterna kapitulerar så ska Putin lyssna på Trumps ord, säger han.

Det har dock inte framkommit bevis om en eventuell omringning av ukrainska trupper i Kursk, något som både Putin och Trump påstått.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Youcefi: Inget Trump och Putin-samtal på gång

Om man ska tro Trumps pressekreterare Karoline Leavitt blir det inget samtal mellan Trump och Putin i dag. Det säger SVT:s USA-korrespondent Fouad Youcefi i fredagens Aktuellt.

– Om Trump uppfattar att det finns hopp om en uppgörelse och att Ukraina och Ryssland inte är så långt ifrån varandra, då tror jag hellre han ringer förr än senare, säger Youcefi.

Men Trump kan ha uppfattat att det för tillfället är så lång distans mellan de olika parterna att ett samtal inte kommer göra någon skillnad, säger Youcefi.

– Trump är samtidigt den som tror att han kan ordna en fred här så jag ser inget skäl till varför han skulle vänta med att ringa.

Rysk attack i Zelenskyjs hemstad

Ryssland attackerade under fredagen ett bostadsområde i Zelenskyjs hemstad Kryvyi Rih, skriver Kyiv Independent.

Minst elva personer skadades i robotattacken, uppgav guvernören Serhii Lysak.

Zelenskys hemstad Kryvyi Rih är fortfarande ett vanligt mål för ryska robotattacker.

I förra veckan attackerade Ryssland ett hotell i staden där sex personer dödades och över 30 skadades, inklusive barn.

Staden har en befolkning på cirka 660 000 invånare och ligger ungefär 70 kilometer nordväst om närmaste frontlinje.

Markerad händelse
Jag har starkt uppmanat att skona deras liv, säger Trump om ukrainarna i Kursk.

Trumps uppmaning till Putin: Skona ukrainska liv

Den amerikanske presidenten skriver på Truth Social att USA haft bra och produktiva samtal med Putin.

"Det finns en god chans att detta hemska, blodiga krig tar slut", fortsätter Trump.

Den kritiska situationen i Kursk har gjort att tusentals ukrainska soldater är omringade av rysk militär, skriver Trump.

"Jag har starkt uppmanat att skona deras liv".

USA:s sändebud Steve Witkoff som besökte Moskva för att träffa Putin har enligt ryska uppgifter lämnat huvudstaden.

Markerad händelse
Läget i Kursk-regionen är uppenbart mycket svårt, säger Zelenskyj. Foto: Stringer/EPA/TT

Zelenskyj: Mycket svårt läge i Kursk

Ukrainska presidenten Zelenskyj uppger att de ukrainska styrkorna pressas allt hårdare, skriver TT.

– Läget i Kursk-regionen är uppenbart mycket svårt, säger Zelenskyj.

Ryssland har dock i och med Kurskoffensiven tvingats till att dra tillbaka styrkor vid fronten. Trycket har därför lättat på ukrainska styrkor som kämpat för att behålla det viktiga Pokrovsk i öst, tillägger presidenten.

– Jag tror att situationen i Pokrovsk nu är stabil, och det kommer bli svårt att hitta ett nytt tillfälle att inta Pokrovsk igen, säger han.

Många av de områden som Ukraina ursprungligen kontrollerade i Kursk har återtagits av ryssarna, vilket i ett förhandlingsläge försämrar för ukrainarna.