Live

Senaste nytt om kriget i Ukraina

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått sedan den 24 februari 2022, då ryska trupper anföll Ukraina från flera håll. Ryssland ockuperar flera regioner i östra och södra Ukraina. Här hittar du SVT:s liverapportering om kriget.

Stridsvagn som avfyrar kanon på ett öppet fält.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hur ser det ut vid frontlinjen och vilka platser är särskilt kritiska för striderna? Hör krigsdataanalytikern Emil Kastehelmi berätta i klippet. Foto: Reuters

Kriget i Ukraina

Källor: USA och Ukraina väntas skriva på mineralavtal

Mineralavtalet mellan USA och Ukraina ser nu ut att bli av, uppger källor till Reuters. Enligt nyhetsbyrån planerar Donald Trump att offentliggöra beskedet i sitt tal till kongressen på tisdagen.

Det mycket omdebatterade mineralavtalet skulle undertecknas av parterna på fredagen. Men i stället utbröt ett bråk mellan Volodymyr Zelenskyj, Donald Trump och JD Vance.

Trump-administrationen har tidigare krävt att Zelenskyj ska be om ursäkt innan samtalen kring avtalet ska återupptas.

I ett inlägg på X på tisdagen skrev ukrainska presidenten att han "beklagade" det som hände i Vita huset och att han är redo att skriva på avtalet.

Överblick

Markerad händelse

Delar av Odessa återigen strömlösa

Ryssland har återigen attackerat kritisk infrastruktur i Odessa, uppger stadens borgmästare Gennady Trukhanov på Telegram.

Enligt regionens guvernör Oleh Kiper har en man dödats i attackerna.

Delar av staden är nu utan vatten, el och värme enligt borgmästaren.

Ryssland har sedan invasionen konsekvent attackerat kritisk infrastruktur runt om i Ukraina och senast under måndagen låg delar av Odessa strömlösa efter en liknande attack. Fyra personer skadades i måndagens attack.

Samtidigt varnar Ukrainas luftförsvar för ett flertal ryska luftvärnsattacker runt om i landet.

Markerad händelse

Trumps rådgivare: Vill sätta press på Ukraina

USA:s president Donald Trumps rådgivare Jason Miller säger i en intervju med CNN att syftet med pausen av militärt stöd till Ukraina är att pressa Zelenskyj till att sätta sig vid förhandlingsbordet.

- President Trump är den enda, den enda som pratar om att stoppa dödandet och ibland kan ledare använda en morot, ibland kan de använda piskan, säger Miller till CNN.

Samtidigt bjöds inte Ukraina in till samtalet som hölls mellan Ryssland och USA där de inledde fredssamtal i februari.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Svenska soldaten: "Vissa saker klarar vi oss inte utan"

Den svenska frivilligsoldaten Christopher Forsbäck säger att det kommer bli stora problem för Ukrainas militär om USA stoppar sitt stöd.

– Särskilt för min brigad som är utrustade med amerikanska fordon och vapen, säger Christopher Forsbäck som tillhör ett ingenjörsförband i Sumy, i nordöstra Ukraina.

Han menar att det på kort sikt inte kommer att märkas av, men att det på lång sikt kommer påverka Ukrainas försvar.

– Vi kommer få slut på reservdelar och ammunition. Vissa saker klarar vi oss inte utan.

Han uppger dock att moralen hos soldaterna är god och att många nu hoppas på att Europa ska utöka sitt stöd.

– Vi kommer inte ge upp.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Utrikesministern: "Tidsfaktorn är kritisk"

På tisdagen kom uppgifter om att USA tillfälligt kan stoppa det militära stödet till Ukraina. Om det blir verklighet kommer EU behöva ta ett större ansvar och frågan är nu om Ukraina kan klara sig utan ett amerikanskt stöd.

– Tidsfaktorn är kritisk. Därför är det viktigt med handling och samling, säger utrikesministern Maria Malmer Stenergard (M) i Aktuellt.

Sverige har nu ställt sig bakom EU-kommissionens förslag om att EU ska ta ett gemensamt lån för att kunna utöka försvaret.

– Vi välkomnar EU-kommissionens förslag, säger Maria Malmer Stenergard och menar att det är nödvändigt för att kunna stötta Ukraina framåt.

Tidigare har Sverige varit emot förslaget.

Zelenskyj vill ha information om USA:s paus

Ukrainas president Zelenskyj har instruerat sin försvarsminister Rustem Umerov att säkra exakt information om USA:s militära leveranser efter uppgifterna om pausen av stöd.

"Jag har instruerat Ukrainas försvarsminister, underrättelsechef och diplomater att kontakta sina motsvarigheter i USA och erhålla officiell information." sa Zelenskyj i sitt dagliga kvällstal på tisdagen.

Han sa även att upprätthållandet av partnerskapsrelationen med USA är avgörande för att få ett verkligt slut på kriget.

"Ingen av oss vill ha ett oändligt krig." säger han.

Markerad händelse

Johnson: Pausen på stöd till Ukraina är tillfällig

Representanthusets talman Mike Johnson säger under en pressträff att USA:s paus på stöd till Ukraina är tillfälligt.

- En temporär paus tycker jag är ett strategiskt drag av befälhavaren (Trump), säger Johnson.

USA:s paus på militärt stöd till Ukraina har tolkats som en följd på det bråk som ägde rum mellan Zelenskyj och Trump på fredagen.

Under tisdagen skriver Zelenskyj i ett inlägg på X att han beklagar det som hände i ovala rummet, att han är redo att signera mineralavtalet och att sätta sig vid förhandlingsbordet.

Samtliga delar av uttalandet kan ses som ett svar på uppgifterna om Trumps krav på Zelenskyj som SVT tidigare rapporterat om.

Markerad händelse

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Zelenskyj efter bråket i Vita huset: "Beklagligt"

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj kommenterar återigen bråket i Vita huset i fredags. I ett inlägg på X skriver han att Ukraina är redo att förhandla om fred och att mötet med Donald Trump "inte gick som planerat".

"Det är beklagligt att det hände. Det är dags att ställa saker till rätta."

Han skriver också att han vill återuppta förhandlingarna gällande mineralavtalet med Trump.

"Ukraina är redo att skriva på avtalet", skriver Zelenskyj.

Läs mer här.

Se Fouad Youcefi om Volodymyr Zelenskyjs inlägg i videon ovan.

Markerad händelse

Republikaner kritiserar Trump efter indraget stöd

Donald Trump kritiseras av personer från sitt eget parti efter uppgifterna om det indragna Ukrainastödet.

– Jag tycker inte att vi ska pausa våra ansträngningar. Det är ukrainarna som blöder, säger republikanske senatorn Susan Collins.

Hon får medhåll från republikanen Don Bacon.

– Det finns en angripare och ett offer, det finns en demokrati och en diktatur, det finns ett land som vill vara en del av väst och ett som hatar väst. Vi bör entydigt vara på den goda sidan, säger han till Politico.

Republikaner är nu splittrade i frågan om Ukraina. Trump har både fått kritik och stöd efter det havererade möte Volodymyr Zelenskyj i fredags.

Markerad händelse
elenskyjs rådgivare Mychajlo Podoljak i svart tröja framför en ukrainsk flagga
Ukrainske presidentrådgivaren Podoljak. Foto: Efrem Lukatsky/AP/TT

Zelenskyjs rådgivare: Anpassat oss tidigare

Zelenskyjs rådgivare Mychajlo Podoljak kommenterar nu uppgifterna om det slopade militära stödet från USA på X.

Han skriver att det måste redas ut vilka delar av stödet som det gäller.

Han menar också att de måste se över möjligheten att på olika sätt ersätta det med militär utrustning från europeiska länder. Ett arbete som redan är igång, enligt Podoljak.

Han fortsätter:

"Låt oss inte glömma att Ukraina tidigare varit med om utdragna uppehåll av amerikanskt stöd och har lärt oss att anpassa oss till liknande situationer".

"Vi diskuterar olika alternativ med våra europeiska samarbetspartners. Och, såklart, utesluter vi inte heller möjligheten att förhandla med amerikanska motsvarigheter."