Donald Trump sittande vid ett bord i en formellt inredd arbetsplats. Amerikansk flagga synlig.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Riktigt så orättvist som Trump gör gällande är det faktiskt inte”, säger Carl Bergqvist, chefsekonom på Handelskammaren. Foto: Mandel Ngan/AFP

Donald Trump presenterar ny tullplan: ”Befrielsedagen”

Uppdaterad
Publicerad

På onsdagkvällen svensk tid väntas USA:s president Donald Trump införa en ny tullplan som följer på tidigare införda tullar på stål, aluminium och bilar. Det är ännu inte klart exakt vad tullplanen kommer att innebära eller vilka varor som omfattas.

Tidningen Politico rapporterar att inte ens personer nära Trump vet vad som väntas hända med den planerade tullplanen imorgon.

– Det kommer ett paket med vad Trump kallar för svarstullar, där han matchar andras länders tullsatser mot USA, säger Carl Bergqvist, chefsekonom på Handelskammaren.

Donald Trump själv kallar morgondagen för Liberation day, befrielsedagen.

– Det är ett led i Donald Trumps försök att visa att USA ska stå på egna ben och bli befriade från vad han menar är andra länders utnyttjande av USA. Han har ofta en känsla av att vara utnyttjad och nu ska USA befrias, säger Sanna Thorén Björling, tidigare USA-korrespondent på Dagens nyheter.

Ekonom: Såna tullar har aldrig lyckats

Donald Trump har pratat om tullar sedan 1980-talet, påpekar hon.

– Han är övertygad om att just verktyget tullar är effektivt och han menar att det kommer ge USA väldigt mycket pengar som han kan använda till att sänka skatterna och göra USA mer självständigt.

Carl Bergqvist säger att tullar använda på det här sättet ”egentligen aldrig lyckats”.

– Det brukar skada den inhemska industrin, det är dåligt för handeln och så kommer det bli den här gången också. Vi ser när man kollar på amerikansk ekonomi att inflationen är på väg upp, ekonomin håller på att trappa av.

Är handeln i obalans som Trump hävdar? Hör mer i klippet ovan.

​Tomas J Philipson

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Donald Trumps tidigare rådgivare jämför tullar med kärnvapen. Hur menar han? Hör Tomas J Philipson, ekonom med bakgrund i Sverige. Foto: privat

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.