Två föremål detonerade i trädgården till det ryska konsulatet i sydfranska Marseille 07.30 på måndagen. Även ett tredje föremål ska ha kastats mot byggnadens utan att ha exploderat, uppger franska myndigheter för AP.
Konsulatets personal befann sig i byggnaden, men inga personer kom till skada i attacken.
Franska tv-kanalen BMF TV uppger att de explosiva ämnena fanns inuti tre läskflaskor. Dessa har nu omhändertagits av experter för analys.
Motivet är i skrivande stund okänt och ingen person har gripits, rapporterar AP.
Ryssland: ”Attacken är terrorism”
Ryska UD:s talesperson Maria Zacharova säger till nyhetsbyrån Tass att dådet är terrorism:
”Explosionerna på det ryska konsulatet i Marseille har alla kännetecken för en terroristattack”, säger hon och uppger att man kräver att franska myndigheter genomför en omfattande utredning.
Ett 30-tal brandmän arbetade på adressen på måndagsmorgonen, enligt lokala medier. Även bombtekniker kallades till platsen för att undersöka det andra föremålet.
Attacken mot ryska konsulatet inträffar i samband med årsdagen för Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. I tre år har stora protester mot kriget pågått i Frankrike, med massiva demonstrationer runtom i landet. Demonstrationer är planerade att hållas i Marseille på måndagen för att markera årsdagen.