Man i kostym står framför mediecenter med stor skärm och folk i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Gamla EU-frågor gör comeback och kläs om i krigsdräkt – hör SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick analys om toppmötet i Bryssel. Foto: Filip Huygens/SVT

”Gamla EU-förslag kläs om i kamouflagefärger”

Publicerad
Analys ·

Vanliga teman på EU:s toppmöte har fått en ny laddning genom säkerhetsläget. Industri- och näringslivspolitik, fri rörlighet för varor och pengar, allt har fått en krigsdimension när EU:s ledare samlas till toppmöte i Bryssel efter en månad som skakat om kontinenten.

Christoffer Wendick

Europakorrespondent

Ett exempel på en fråga som fått en ny dimension och paketerats om är att EU ska öka konkurrenskraften.

Det är egentligen en gammal svensk hjärtefråga, men nu kopplas den plötsligt samman med möjligheten för EU att kunna försvara sig.

– Vi behöver en stark konkurrenskraftig ekonomi i Europa bland annat för att ha ett riktigt bra och starkt försvar i Europa, säger Ulf Kristersson (M) under torsdagens EU-toppmöte i Bryssel.

Kristersson är samtidigt inte ensam i sitt krigsfokus. Tidigare i veckan pekade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen tydligt ut riktningen för unionens arbete framåt:

– Om Europa vill undvika krig så måste Europa förbereda sig för krig, sade hon.

Hör Christoffer Wendick om hur EU-förslagen kläs i kamouflagefärger i videon ovan.

Det här är en analys

Slutsatserna är journalistens egna. SVT:s medarbetare agerar inte i något politiskt parti-, företags- eller intresseorganisations intresse. Det är förenligt med SVT:s sändningstillstånd §8 att ”kommentera och belysa händelser och skeenden”.