Foto: TT

Rekordpris på elfenben

Uppdaterad

Vid en fransk auktion med lagligt elfenben slogs prisrekord i helgen med priser upp till 1.000 euro kilot, uppger auktionshuset Cannes Enchères.

Samtliga föremål hade förvärvats före 1976 – den enda typ av elfenben som kan säljas lagligt efter att ett världsomfattande förbud infördes 1989.

Två betar från en elefant, som sköts av en italiensk jägare i Kenya 1966, vägde 120 kilo och gick under klubban för 125.000 euro.

En armenisk samlare betalade närmare 69.000 euro för två betar från en elefant som sköts i Centralafrikanska republiken på 1960-talet.

Totalt såldes 47 elefantbetar, som vägde 600 kilo, för totalt 525.000 euro motsvarande 4,7 miljoner kronor.

-Försäljningspriset för föremålen låg mellan 800-1.000 euro kilo mot förväntade 300-500 euro, sade Alexander Debussy, biträdande chef vid auktionshuset.

Fakta