Dominique Strauss-Kahn påstås ligga bakom tolv fester, mellan åren 2008—2011, där prostituerade kvinnor varit närvarande. Men när han på tisdagen stod inför domstolen hävdade han att han inte känt till att kvinnorna fått betalt för sin medverkan.
– När man läser anmälan får man intrycket av att det var någon sorts vild aktivitet. Men det hände bara fyra gånger per år, inte mer än så, sade Strauss-Kahn i rättegångssalen, enligt nyhetsbyrån AFP.
På måndagen vittnade en ex-prostituerad om hur hon fått motsvarande 8.500 kronor för att närvara på en av festerna, och att hon då valts ut exklusivt för Dominique Strauss-Kahn, skriver BBC.
Kvinnan väntas spela en viktig roll under rättegången, då åklagarsidan kommer att använda hennes vittnesmål som bevis på att Strauss-Kahn kände till att hon, och ytterligare en kvinna, var prostituerade.
Rättegången beräknas pågå i tre veckor. Dominique Strauss-Kahn står åtalad tillsammans med 13 andra och kan dömas till tio års fängelse för grovt koppleri.