Den senaste opinionsmätningen ger tv-komikern och skådespelaren Volodymyr Zelenskij 70 procent av rösterna, inför den sista omgången. Ett sådant resultat skulle innebära ett tungt fall för Petro Porosjenko, som inför avgörandet alltså ser ut att tvingas bort efter fem år på presidentposten.
– Jag skulle gissa att det kommer bli en ordnad civiliserad övergång, och att Zelenskijs medarbetare kommer sträva efter att ena landet, säger SVT:s korrespondent Bert Sundström, och fortsätter:
– När Zelenskij i så fall tar över om en månad så kommer det inte bli några dramatiska konfrontationer eller förändringar. Han kommer nog att hålla fingret i luften och känna efter vartåt folket i Ukraina vill.
”Många pratar om besvikelse”
Lugnt och städat. Odramatiskt och ordnat. Så beskriver SVT-korrespondenten stämningen i Kiev under den avgörande valdagen i det ukrainska presidentvalet, bara ett par timmar återstår innan vallokalerna stänger.
– Den viktigaste saken som väljarna nog kommer att ge uttryck för är om de anser att Porosjenko har gjort tillräckligt av vad han lovat av och väljarna hoppades på för fem år sedan.
Du har ju rest runt i Ukraina i några veckor i samband med presidentvalet i Ukraina, vad handlar det här presidentvalet ytterst om för väljare du möter?
– Många pratar om besvikelse och en längtan efter något helt nytt. Alltså de som röstar på Zelenskij säger ”nej, löftena har inte infriats och nu röstar vi på en man som är helt ny och har lovat att förstöra allt det gamla”, säger Bert Sundström, och tillägger:
– De som röstar på Porosjenko säger att ”ja, han har gjort så gott han kan och det går trots allt framåt i landet”.
Vid klockan 19, svensk tid, stänger vallokalerna runt om i Ukraina.