Tolkar har inte fått dansk hjälp

Publicerad

Fortfarande har ingen av de afghanska tolkar som hjälpt Danmarks soldater fått de danska myndigheternas stöd – trots försvarsministerns löfte i maj om att inte lämna dem i sticket.

Försvarsminister Nick Hækkerup hade då stöd för detta av en majoritet i folketinget och tjänstemän skulle snarast resa till Afghanistan för att utreda tolkarnas behov.

Ärendet är överlåtet till Storbritannien som formellt har anställt tolkarna. Ännu har inget hänt vilket oroar afghanerna, skriver Jyllands-Posten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.