Bilden föreställer en bil som kört in i en folksamling i München.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
En bil har kört på människor i München. Polisen uppger att flera personer ska ha skadats och att föraren är gripen. Foto: Sandra Demmelhuber via X

Bil har kört in i folksamling i München – flera skadade

Uppdaterad
Publicerad

En bil har kört på människor i ett demonstrationståg i München. Polisen uppger att flera personer ska ha skadats och att föraren gripits.

Det verkar handla om en medveten attack, enligt Markus Söder, regeringschef i Bayern.

Bil har kört in i folksamling i München

Pinnat inlägg

Det här vet vi om händelsen

Flera personer har skadats efter att en bil kört in i människor på en gata i München.

På platsen pågick en demonstration från fackförbundet Verdi.

Minst 28 personer är skadade, enligt polisen. Det finns i nuläget inga uppgifter om dödsfall.

Enligt polisen misstänks en 24-årig asylsökande man från Afghanistan vara gärningsmannen. Mannen greps av polis på platsen.

Markus Söder (CSU), regeringschef i Bayern, uppger under en presskonferens att händelsen i München verkar ha varit en medveten attack.

Mycket pekar på att Tyskland drabbats av ytterligare ett attentat som begåtts av en asylsökande. München läggs nu till orterna Magdeburg, Aschaffenburg, Solingen och Mannheim som drabbats senaste året och spetsat till invandringsdebatten i landet.

Händelsen i München spelar rakt in i valspurten där frågan om striktare migration är nummer ett.

I vanliga fall hade det varit osmakligt att koppla ett våldsdåd till politik bara två timmar efteråt. Men nu ligger frågan högst upp i så många tyskars tankar att det kanske hade varit konstigt om Bayerns ministerpresident Markus Söder inte hade sagt något om kontexten detta sker i.

MICHAELA STACHE/AFP/TT

"Verkar vara medveten attack"

Markus Söder (CSU), regeringschef i Bayern, uppger under en presskonferens att händelsen i München verkar ha varit en medveten attack.

– Vi måste visa beslutsamhet att något måste förändras i Tyskland. Detta är ytterligare ett bevis för det. Vi kan inte gå från attentat till attentat och visa oss berörda. Det säger sig självt, säger Markus Söder.

Minst 28 personer ska vara skadade, uppger polisen.

Enligt polisen misstänks en 24-årig asylsökande man från Afghanistan vara gärningsmannen.

Två allvarligt skadade

Bland de skadade ska två personer vara allvarligt skadade, skriver polisen i München på X.

Räddningstjänsten är fortfarande kvar på platsen.

Räddningstjänst arbetar på platsen, som skett på en gata i Münchens innerstad. Foto: Peter Kneffel/AP/TT

Minst 20 skadade – även barn

Polisen bekräftar nu att 20 skadade tagits om hand av sjukvård. De har inga detaljer om skadeläge.

Münchens borgmästare Dieter Reiter säger till Bild att han fått information från polisen om att det finns barn bland de skadade.

– Mina tankar går till de skadade.

nils • Vad handlade demonstrationen om ?

Hejsan! Fackförbundet Verdi inom tjänstesektorn som demonstrerade vid platsen, har uppmanat sina medlemmar att varningsstrejka under torsdagen, vilket lokala medier rapporterat. De vill bland annat se högre löner.

Det är oklart om den här händelsen på något sätt varit riktad mot dem.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video

Stort polispådrag inför säkerhetskonferens

Inför det tyska valet pågår politiska möten och demonstrationer på många platser i Tyskland, säger SVT:s Europakorrespondent Ulrika Bergsten.

– Stämningen har så smått piskats upp i Tyskland och det är ett ganska högt politiskt tonläge just nu.

Det pågår redan nu ett stort säkerhetspådrag i München i och med den säkerhetskonferens som inleds under fredagen. Till konferensen kommer bland annat en delegation från USA samt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson kommer också att delta i konferensen.

Nyfiken • Vet man något om motivet och förövaren? Var det en automatväxlad, stor bil? Var det en Tessla med autopilot?

Hej! Tidningen Bild skriver att bilen är en Mini Cooper. Utifrån de bilder jag har sett ser det ut att stämma. Motivet är oklart, vi vet inte om personen kört på människorna med avsikt eller om det är en olycka. Det får utredningen visa.

Vittne: Polis avlossade skott

Tyska public service-kanalen BR24 skriver att händelsen skett i innerstan i München. Ett vittne berättar för kanalen att han gick med i demonstrationståget när bilen kom.

Vittnet såg en person under bilen och försökte då öppna bildörren, men det gick inte. Sedan kom polisen och avlossade skott mot fordonet, berättar vittnet. Även Bild skriver att skott ska ha avlossats.

Bakgrunden är oklar

Bakgrunden till händelsen är oklar. Bilder från platsen visar en bil med stora skador och räddningspersonal runtomkring på gatan.

Polisen i München skriver på X att flera personer är skadade och att de just nu har en stor insats på platsen i centrala München.

På platsen pågick en demonstration från fackförbundet Verdi.

Markus Söder (CSU), regeringschef i Bayern, uppger under en presskonferens att händelsen i München verkar ha varit en medveten attack.

Minst 28 skadade – även barn

Minst 28 personer ska vara skadade, varav två allvarligt, uppger polisen.

Münchens borgmästare Dieter Reiter (SPD) säger att barn ska finnas bland de skadade.

Föraren omhändertogs av polis på plats och utgör i nuläget ingen ytterligare fara, skriver polisen på X.

Enligt polisen misstänks en 24-årig asylsökande man från Afghanistan vara gärningsmannen.

Vittnen: Skott avlossades

Ögonvittnen berättar för BR24 att polisen avlossat skott mot fordonet och att minst en person ska ha beskjutits. Även Bild skriver att skott ska ha avlossats.

Bakgrunden till händelsen är oklar.

Texten uppdateras

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.