Kustbevakningen och polisen bekräftar för SVT Nyheter att ännu ett misstänkt kabelbrott har upptäckts, den här gången utanför Gotland. En förundersökning har inletts av Polismyndigheten, där Kustbevakningen bistår.
– Det ska ha inträffat i svensk ekonomisk zon utanför Gotland, det är en kabel som går mellan Finland och Tyskland. Vi har ett fartyg på väg mot platsen för att kunna bistå i utredningen, säger myndighetens presstjänst vid 9-tiden på fredagen.
”Förundersökningen om sabotage inleddes för att polisen ska få tillgång till de verktyg som behövs för att klargöra vad som hänt”, skriver Mathias Rutegård vid polisens nationella mediecenter till SVT Nyheter.
Enligt finsk polis upptäcktes skadan i onsdags och en utredning påbörjades på torsdagen, skriver Yle.
Tredje gången
Det är bolaget Cinia som äger kabeln som går mellan Tyskland och Finland. Bolaget bekräftar för SVT Nyheter lättare skador, som inte påverkar kommunikationsförbindelserna. Det här är enligt Cinia tredje gången på kort tid som samma kabel skadas, skriver Reuters. I november och december var kabeln helt av.
Cinias största ägare är finska staten och har i uppdrag att stärka Finlands digitala konnektivitet och cybersäkerhet.
Samuli Bergström, chef på cybersäkerhetscentret vid finska myndigheten Traficom, säger till Svenska Yle att man informerats om kabelbrottet under det senaste dygnet:
– Det här påverkar inte användare i Finland, så mycket kan vi bekräfta.
Statsminister Ulf Kristersson (M) skriver på X att han har haft kännedom om det uppgifterna ”sedan en tid” och att regeringen informeras löpande av berörda myndigheter.
”Vi tar alla uppgifter om eventuella skador på infrastruktur i Östersjön på största allvar. Som jag sagt tidigare måste de ses mot bakgrund av det allvarliga säkerhetsläge som råder.”
Försvarsmakten har fått information, men hänvisar i övrigt till Kustbevakningen.
Flera kabelbrott
I slutet av januari stormade Nationella insatsstyrkan fartyget Vezhen efter misstankar om grovt sabotage efter ett kabelbrott i Östersjön mellan Gotland och Lettland. Drygt en vecka senare slog den svenska utredningen fast att det inte handlar om sabotage.
I Lettland pågår dock utredningen ännu för fullt och där undersöker man fortfarande om kabeln har skadats avsiktligt.
Nato har nyligen varnat för att nya kabelincidenter i Östersjön kan komma att ske.