Mikaela Shiffrin. Arkivbild. Foto: Giovanni Maria Pizzato/AP/TT

Beskedet som ökar Sara Hectors guldchanser

Uppdaterad
Publicerad

Den regerande världsmästaren Mikaela Shiffrin kommer inte att försvara sitt guld i storslalom – där Sara Hector är en av guldfavoriterna.

”Jag jobbar just nu med några mentala hinder,” skriver den amerikanska stjärnan på Instagram.

Shiffrin kraschade i en världscuptävling i storslalom i november och fick ett sticksår som orsakade skador på muskler i buken.

"Ärligt talat hade jag verkligen inte förutsett att jag skulle få uppleva så mycket av den här sortens mental kamp efter min skada i Killington. Jag trodde min passion och längtan efter att tävla skulle väga upp för de mentala barriärerna," skriver hon.

Att Shiffrin väljer att avstå disciplinen, som körs på torsdag, öppnar upp för konkurrenterna – däribland Sveriges stora guldhopp Sara Hector.

Svenskan har imponerat under säsongen och varit på världscuppallen fem gånger – två gånger allra högst upp, båda gångerna i just storslalom.

Hon ingick också i det svenska lag som tog brons i parallellstorslalom tidigare i VM.

Shiffrin planerar fortsatt att köra VM-slalomen på lördag. I och med beskedet att hon avstår storslalomen ändrar hon sig också gällande tisdagens lagkombination, där en åkare kör störtlopp och en annan slalom. Planen var först att inte ställa upp, men nu kommer beskedet att hon kommer bilda USA:s lag tillsammans med Breezy Johnson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.