Legendaren Marcel Hirscher, 35, var omsvärmad när han dök upp i mixedzone. Salzburgsfödde Hirscher var på hemmaplan i dubbel bemärkelse.
SVT Sport: Vad säger du om Schweiz framgångar?
– Det är väldigt inspirerande och det schweiziska skidförbundet har lyckats bygga upp en stark laggemenskap, vilket är väldigt trevligt att se, säger den 67-faldige vinnaren i världscupen.
Hirschers Österrike fick nöja sig med sju medaljer som tvåa i medaljligan.
Saknar ni det i Österrike?
– Det är en större fråga, säger Hirscher och berättar om Urs Lehmann, den 55-årige världsmästaren i störtlopp från 1993 som varit ordförande i det schweiziska skidförbundet sedan 2008 i spelaren ovan.
”Finns så många smarta människor”
Vad behöver ni göra i Österrike för att nå dit?
– Det finns så många smarta människor där ute och de tänker på det varje dag. Förhoppningsvis kommer det in förslag på idéer som gör att Österrike kan få till en vändning, säger Hirscher som genomgår rehab efter korsbandsskadan i början av comebacksäsongen.
Nästa alpina VM avgörs i Crans-Montana, Schweiz 2027.
– För att prestera på samma nivå måste vi jobba hårt i framtiden. VM börjar på noll. Vi har en riktigt trevlig laganda och det här hjälper till att prestera, säger sportdirektören Hans Flatscher på det schweiziska skidförbundet enligt AP.
Inte gett upp planerna på ännu en comeback
Hirscher har inte gett upp planerna på en comeback.
– Jag tar ett beslut i slutet av säsongen vid världscupfinalen, funderar österrikaren.
Symboliskt avslutades helgen med dubbla schweiziska guld i slalom. Camille Rast på damsidan och Loic Meillard på herrsidan, det första schweiziska herrguldet i VM i slalom på 75 år.
– Stämningen runt det schweiziska laget var påtaglig. Jag var i Saalbach och kunde känna på den och hur duktiga de är. Hatten av för dem, säger SVT Sports expert Pernilla Wiberg i Vinterstudion.