Amerikanskan har tre OS-medaljer, åtta VM-medaljer och 82 världscupsegrar på sin långa meritlista.
Senast Lindesy Vonn deltog i ett VM var i Åre 2019, då blev det ett brons i störtlopp.
Under torsdagen gjorde den 40-åriga legendaren mästerskapscomeback i Saalbach, Österrike, men det slutade illa. Av tv-bilderna att döma fastande amerikanskans arm i en port efter första mellantiden och hon tvingades bryta åket.
Till publikens chock körde Vonn ner för backen tillsammans med en lagledare, samtidigt som hon höll sig för armen.
– Jag är okej. Jag slog i en nerv i armen och tappade känseln men den kommer tillbaka långsamt, säger Vonn enligt TT.
Lindsey Vonn har blandat och gett sedan hon tog beslutet att göra comeback. I världscupen har 40-åringen, bland annat, en sjätteplats i störtlopp i januari och en fjärdeplats i super-G i samma ort dagen efter.
– Jag är sjuk och lite tilltufsad. Jag tycker att jag åkte bra i början. Jag tror att jag var lite för aggressiv mot porten och så hände det, säger Vonn.
Hemmahoppet tog guld
Guldet gick till Stephanie Venier från Österrike och silver till italienskan Federica Brignone. Lauren Macuga från USA och norskan Kajsa Vickhoff Lie klockades för exakt samma tid och fick dela på bronsmedaljen.
– Det är en dröm, jag är mållös. Jag hade en bra känsla, det var en bra tävling, min bästa någonsin. Jag är världsmästare och det är galet, säger Venier och fortsätter:
– Jag behöver några dagar för att smälta det här.
Herrarnas super-G avgörs på fredagen, med svensken Felix Monsén i startlistan.