SM-veckan i Borås 2025
Först ut har vi armbrytning. En spännande men relativ ny sport i Sverige. Man tävlar inom viktklasser, dam och herr och med en uppdelning på både vänster och höger arm. (De som tävlar idag använder vänster arm.)
Visste du att?
Sverige är en av världens ledande nationer inom armbrytning.
Det finns nästan 1000 licenserade armbrytare i Sverige.
I Sverige har armbrytning funnits i organiserad form sedan mitten av 80-talet.
Överblick
Niclas Lindberg vinner guld i armbrytning
Se vinsten i spelaren ovan.
Niclas Lindberg, Skåne Armsport, försvarar sitt tidigare SM-guld och vinner SM-finalen mot Alexander Jonsson, Storsjöbrytarna.
- Jag älskar SM, det är roligaste tävlingen helt klart, säger Lindberg i SVT Sport sändning.
Lindberg gick nästan felfritt genom hela tävlingen och tar en säker seger, men trots det vågade skåningen inte slappna av.
-Man vågar aldrig släppa garden, säger Lindberg i sändning.
Jag träffade en kille från Piteå. Han trodde att det kanske kan bli en medalj i damstafetten, där klubben mönstrar följande lag: Ebba Andersson, Emma Ribom och Jonna Sundling.
Damstafetten drar igång 14:35. En och en halv timme tidigare avgörs herrstafetten.
Förhållandena är perfekta. Sol och några minusgrader. Dessutom har arrangörerna gjort ett jättejobb med spåren. Isigheten är bortpistad.
Matte • Jennifer: Du hänvisade till sm-veckan.se för resultat men när man klickar på resultat blir man hänvisad till respektive sports egna hemsidor. Nu är det ju så att vissa sporters hemsidor inte är speciellt uppdaterade (armbrytningens exempelvis). Där är de senaste resultaten från 2022... och i övrigt hänvisning till en Facebook-evenemangssida, det hade varit bra om SM-veckan själva kunde ha en resultattjänst. :-)
Jag förstår att det hade kunnat vara lättare med resultatlistorna. Jag kan försöka sammanfatta lite kort om gårdagens resultat.