– Jag förstår varför folk reagerar efter som Frida är den bästa slalomåkaren, säger Pernilla Wiberg om uttagningen.
På tisdagskvällen gäller det för Sverige i lagtävlingen. André Myhrer, Mattias Hargin, Maria Pietilä Holmner och Anna Swenn-Larsson får chansen. Det innebär att Frida Hansdotter petas. Förre landslagsåkaren Therese Borssén menar att Hansdotter borde fått chansen, och i så fall på Swenn-Larssons bekostnad.
– Anna hade tydligen varit lite snabbare på träningarna. Men jag tycker ändå laguttagningen är lite konstig. Dels är Frida i bra form, och sedan hade det varit bra för henne att tävla innan slalomen (på lördag) där hon är en medaljfavorit.
– Jag tycker inte att man ska gå så mycket efter resultat på träningen som man nu har gjort. Jag har själv råkat ut för det när jag tävlade, och jag tycker man mer ska gå på faktiska resultat, säger Borssén.