Svenskhoppets lopp framflyttat

Uppdaterad
Publicerad

Linnea Ottosson Eide kommer till start när damernas sittande slalom avgörs under onsdagen. Svenskan, som har en hög högstanivå, siktar på en framskjuten placering.

Tidigt under onsdagen inleds damernas sittande slalom i Paralympics. Och bland deltagarna återfinns svenska 20-åringen Linnea Ottosson Eide.

Tävlingarna skulle ha ägt rum på fredag, men det milda vädret i Sotji får arrangören att flytta fram tävlingen.

Paralympics 2014 alpint

– Linnea tar det med ro. Det är tuffa förhållanden, men det är lika för alla. Snön smälter ju, så det kanske är lika bra att vi kör nu, säger Ida Nordin, alpinansvarig i Sveriges trupp till TT.

Ottosson Eide föddes med ryggmärgsbråck och har därmed begränsad rörlighet och styrka i sina ben. Hon sitter mestadels i rullstol även om hon kan gå lite med kryckor. I Paralympics hoppas hon slå till med en medalj i den sittande disciplinen.

I januari träffade SVT Sport svenskan under tävling i spanska Pyrenéerna då hon ännu inte blivit klar för Paralympics.

Ovan kan du se reportaget, och genom att klicka här kommer du till slalomsändningen i Play – det första åket, som startar 05.55 på onsdagen. Sändningen för åk 2 startar 08.55, och kan ses i Play via denna länk.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Paralympics 2014 alpint

Mer i ämnet