Delad bild. Vänster: backhoppare med skidor. Höger: kvinna i hjälm och tävlingskläder.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Frida Westman berätta om hur hon tror känslan under comebacken kommer vara, och vilket mål hon har. Foto: Bildbyrån/SVT

Frida Westman gör comeback efter två år – i backhoppnings-VM

Publicerad

I morgon gör Frida Westman sitt första tävlingshopp på nästan två år.
Tävlingen hon gör det i är inte vilken som helst.
Det sker nämligen i VM.
– Det är lite blandat, både spännande och nervöst, säger hon.

Hösten 2023 skadade Frida Westman höger knä under träning på hemmaplan i Trondheim. Sedan dess har det blivit flera operationer och bakslag.

Men Westman har hela tiden trott på en comeback. En comeback som sker i morgon, vid backhoppnings-VM i Trondheim.

– Det har varit väldigt tufft för mig. Mycket skador och ”setbacks”. Mycket mentalt som jag har behövt jobba mig. Men jag känner mig väldigt stolt över att jag kan ställa mig till start här, säger hon till SVT Sport, efter att ha avslutat träningen dagen inför comebacken.

Hon har dock inga jättehöga resultatmässiga mål. Hör henne berätta om dessa, och hur hon tror att det kommer att kännas att göra comeback, i klippet här ovanför.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.