Boxningsprofilen Olof Johansson tror på stordåd för Badou Jack: ”Bara början på Badou Jack-epoken” Foto: Bildbyrån

”Bara början på Badou Jack-epoken”

Uppdaterad
Publicerad

Svenska proffsboxningskomissionens Olof Johansson följde Badou Jacks fajt under natten och hyllar svenske världsmästaren. ”Han gör sin grej, och han gör det så jädra bra”, säger han till SVT Sport.

Badou Jack vann den jämna fajten mot britten George Groves i Las Vegas efter att två av tre domare tilldömt honom seger. Därmed försvarade svensken sin WBC-titel i supermellanvikt. Svenska proffsboxningskomissionens (tillika boxningsorkalet) Olof Johansson följde matchen i natt och blev mycket imponerad av Jacks prestation.

– Han var strålande, otroligt bra gjort. Han gör sin grej och gör det så jädra bra, säger Johansson till SVT Sport.

”Maxat skickligt”

Den 31-årige svensken rivstartade och fick Groves på fall redan i den första ronden, ett mästerligt drag menar Johansson.

– Det var nyckeln till hela fajten. Alla väntade sig att det var Groves som skulle öppna på det sättet men så gjorde Badou det, han lurade alla. Det var maxat skickligt gjort.

Hur tror du att framtiden ser ut för Badou Jack?

– Jag tror att det här bara är början på Badou Jack-epoken, det kan bli otroligt stort, han har ett jättebra utgångsläge just nu och kommer kunna välja motståndare lite mer och då kan han börja tjäna riktigt stora pengar.

”Har det tyngsta bältet”

– Sen är det ett litet tomrum i just supermellanvikt just nu. Viktklassens absoluta superstar är Andre Ward men ingen vet riktigt var han tar vägen härnäst, men det är Jack som har det tyngsta bältet i klassen.  

Hur står sig hans prestation historiskt?

– Riktigt bra, ”Ingo” når han ju inte upp till och George Scott och Armand Kranjc försvarade ju sina titlar flera gånger om, det har han kvar att uppnå. Men han nog med på min topp-10 av svenska boxare genom tiderna nu.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.