Arkivbild: Jubel i lag Hasselborg. Foto: TT Nyhetsbyrån

Lag Hasselborg klara för semifinal

Uppdaterad
Publicerad

Tidigare i dag gav Italien upp efter åtta omgångar.

Mot Finland räckte det med sju.

Lag Anna Hasselborg är klart för semifinal i curling-EM i Tallinn.

Efter att ha tagit en 4–0-ledning efter två omgångar vann svenska Lag Hasselborg med 8–4 mot Italien sex omgångar senare.

Under onsdagskvällen kom sedan nästa övertygande seger när Finland besegrades med 8–2. Finländskorna gav sig efter sju omgångar och den svenska segern innebär att lag Hasselborg är klart för semifinalspel.

”Börjar bli redo”

– Fantastiskt. Vi har verkligen hittat liret de här två sista matcherna och vi är full styrka efter lite sjukdom, säger Agnes Knochenhauer i en intervju med curlingförbundet.

Laget hade tuff inledning på mästerskapet med magsjuka som gick runt i laget. Sverige avslutar grundomgången mot Tyskland på torsdagen.

– Vi spelar bara bättre och bättre och börjar bli redo för sista grundspelsmatchen, säger Knochenhauer.

Lag Edin vann

På herrsidan var lag Niklas Edin, med sju segrar på sju matcher, redan klart för slutspel innan onsdagens match mot Skottland. Nu har de även säkrat förstaplatsen, efter en vändning i slutet.

Inför den tionde och sista omgången i mötet med toppkonkurrenten Skottland låg Sverige under med 6–8. När matchen var slut stod det i stället 9–8 efter att svenskarna hade fått in hela tre stenar närmast mitten. Segern innebär att Sverige, oavsett resultat i den avslutande grundseriematchen mot Tyskland, vinner herrarnas grundserie.

Finalerna sänds på lördag i SVT.

Fakta: Curling-EM i Tallinn, Estland

Grundserien, där alla möter alla (tio lag deltar på dam- respektive herrsidan), inleddes under lördagen och pågår till och med torsdag.

De fyra bästa lagen går vidare till slutspel.

Därefter väntar semifinal för herrarna på torsdag och för damerna på fredag.

Finalerna spelas på lördag den 24 november.

Svenska herrlaget, lag Edin: Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson.

Svenska damlaget, lag Hasselborg: Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Johanna Heldin.

Förbundskapten: Peja Lindholm.

(TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.