Det är fjärde segern i rad på banan för den fyrfaldige världsmästaren.
– Wow, tack killar. Vilken otrolig helg och vilken vändning efter en svår start. Vi ger aldrig upp – utan fortsätter att pressa på tillsammans, säger nederländaren över radio efter målgången.
Få hade trott att han skulle sluta högst upp på podiet inför helgen. Men Verstappen överraskade i kvalet och knep därmed startposition i söndagens lopp – något som visade sig vara viktigt.
Övriga platser på podiet togs av brittiske Lando Norris och australiern Oscar Piastri, båda McLaren, som aldrig riktigt kunde utmana om segern.
– Farten var bra i dag, väldigt bra. Jag var nöjd med det, men banpositionen är så viktig här. Jag tror att segern i princip avgjordes i går, och där gjorde jag inte ett tillräckligt bra jobb, säger Piastri, som fyllde 24 år dagen till ära, enligt F1:s sajt.
Loppet var det tredje av 24 i årets F1-kalender, och blev en odramatisk historia där alla 20 förare tog sig i mål.