På väg mot det viktiga kvitteringsmålet föll två Arsenalspelare omkull. Griezmann fick glädjefnatt och utförde en lustig segerdans med breda struttiga steg. Vid mittlinjen hade han rusat ifrån tre man i Arsenals backlinje. På läktaren stod den uppvisade tränaren Diego Simeone och kramades blandat med hetsiga utfall.
Det började annars katastrofalt för Atletico.
Redan efter en dryg minut drog Sime Vrsaljko på sig ett gult kort för vårdslöst spel. I den tionde kom det andra gula kortet efter en stämpling. Domaren Clément Turpin såg ut att göra korrekta bedömningar.
Simeone ledsagad upp på läktaren
En som inte höll med om det var Atleticos tränare Diego Simeone som levde rövare i sitt boxområde. När han inte fick med sig ett kort på en Arsenalspelare ett par minuter senare växlade han upp ytterligare och blev anvisad att bege sig upp på läktaren. Fjärdedomaren såg till att Simeone följde uppmaningen.
Atletico höll emot i en timme. Då belägrade Arsenal Atleticos straffområde och Jack Wilshere vann med sig bollen och spelade in till Alexandre Lacazette som visade prov på fin spänst och vann nickduellen mot betydligt längre spelare och nickade in 1-0.
Simeone såg på från ett bås och valde sedan att försvinna in på Emirates innandömen.
I den andra semifinalmatchen vann Marseille över Salzburg med 2-0.