Cristiano Ronaldo

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se superstjärnans drömträff i spelaren ovan. Foto: AP

Cristiano Ronaldo slog till med drömmål för Al Nassr

Uppdaterad
Publicerad

Cristiano Ronaldo, 40, fortsätter att leverera i den saudiska ligan.

Storstjärnan låg bakom Al Nassrs vändning mot Al Riyadh (2–1) och avgjorde med ett drömmål.

Se superstjärnans drömträff i spelaren ovan.

Viktiga poäng stod på spel för stjärnspäckade Al Nassr i hemmamötet med Al Riyadh i den saudiska ligan under lördagskvällen.

Det blev en kalldusch för topplaget precis innan pausvilan när gästerna från huvudstaden tog ledningen.

I andra halvlek vaknade dock storspelarna i Al Nassr. Först spelade den tidigare Liverpool-stjärnan Sadio Mané fram Cristiano Ronaldo som tryckte dit kvitteringen i den 56:e minuten.

Åtta minuter senare var det dags igen. Den här gången gjorde 40-åringen det på egen hand. Ronaldo utökade ledningen i skytteligan när han fick en drömträff till 2–1 och Al Nassr säkrade därmed tre viktiga poäng i toppstriden. Det var portugisens 23:e fullträff i ligaspelet.

Med åtta omgångar kvar parkerar laget på en tredjeplats med 57 inspelade poäng, en poäng bakom Al Hilal och åtta poäng bakom serieledande Al Ittihad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.