Matchen hade bara pågått 20 sekunder när Akinfejev, som höll blicken ut mot planen, träffades av en bengal som kastades in från läktaren bakom honom. Den träffade i bakhuvudet och sekvensen såg otäck ut.
Matchen återupptogs efter nästan en halvtimmes uppehåll med den nye ryske målvakten Jurij Lodygin. Men i den 66:e minuten bröts matchen för gott efter att Ryssland missat en straff. På ett efterföljande inkast kastades föremål in mot en rysk spelare, bråk uppstod mellan spelare i bägge lagen, och ryssarna vägrade att fullfölja matchen.
Då stod det 0-0.
Positiva besked om Akinfejevs tillstånd
Enligt Reuters verkade målvakten allvarligt skadad när han bars ut på båren men efter matchen kom lugnande besked. Enligt en läkare på Podgoricas sjukhus har Akinfejev fått en nackskada och mindre brännsår. Ryssen ska bara ha fått lättare skador men fick stanna kvar på sjukhuset i ett par timmar som en säkerhetsåtgärd.
– Jag hoppas att han blir okej, säger Uefas-läkaren Slobo Mandic som följde med i ambulansen till sjukhuset.
Lagen spelar i Sverige EM-kvalgrupp.