Foto: Kanal 5

Domaren bröt efter flera skandaler

Uppdaterad
Publicerad

EM-kval-mötet mellan Montenegro och Ryssland kunde inte spelas klart efter att ha brutits två gånger på grund av våldsamma publikskandaler i Podgorica. Allra värst drabbades Rysslands målvakt Igor Akinfejev som träffades i huvudet av en bengal och fick bäras ut på bår.

Matchen hade bara pågått 20 sekunder när Akinfejev, som höll blicken ut mot planen, träffades av en bengal som kastades in från läktaren bakom honom. Den träffade i bakhuvudet och sekvensen såg otäck ut.

Matchen återupptogs efter nästan en halvtimmes uppehåll med den nye ryske målvakten Jurij Lodygin. Men i den 66:e minuten bröts matchen för gott efter att Ryssland missat en straff. På ett efterföljande inkast kastades föremål in mot en rysk spelare, bråk uppstod mellan spelare i bägge lagen, och ryssarna vägrade att fullfölja matchen.

EM-kval Fotboll 2014-2015

Då stod det 0-0. 

Positiva besked om Akinfejevs tillstånd

Enligt Reuters verkade målvakten allvarligt skadad när han bars ut på båren men efter matchen kom lugnande besked. Enligt en läkare på Podgoricas sjukhus har Akinfejev fått en nackskada och mindre brännsår. Ryssen ska bara ha fått lättare skador men fick stanna kvar på sjukhuset i ett par timmar som en säkerhetsåtgärd.

– Jag hoppas att han blir okej, säger Uefas-läkaren Slobo Mandic som följde med i ambulansen till sjukhuset. 

Lagen spelar i Sverige EM-kvalgrupp.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

EM-kval Fotboll 2014-2015

Mer i ämnet